Κατασκευάζοντας τον Πρόσωπο

Με σκοπό την ανάδειξη του δρώμενου “Γενίτσαροι και Μπούλες” και επενδύοντας στην παράδοση, ο Δήμος Ηρωικής Πόλης Νάουσας για άλλη μια χρονιά, οργάνωσε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Κατασκευάζοντας έναν πρόσωπο”. Αποδέκτες της δράσης αυτής, που έχει βιωματικό χαρακτήρα, ήταν μεταξύ άλλων, και οι μαθητές και μαθήτριες των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ’ τάξεων του σχολείου μας.

Στα πλαίσια του προγράμματος, στις 17 Φεβρουαρίου 2023,  ο κ. Αλέξης Καρύδας, τεχνίτης παραδοσιακών φορεσιών, επισκέφτηκε το σχολείο μας, προκειμένου να ενημερώσει τους μαθητές, σχετικά με τα υλικά κατασκευής του πρόσωπου και να τους καθοδηγήσει, στην κατασκευή του.

Στο τέλος της εκπαιδευτικής επίσκεψης, οι μαθητές και μαθήτριες περιέγραψαν τις εντυπώσεις και τα θετικά συναισθήματα που βίωσαν, κατασκευάζοντας τον δικό τους πρόσωπο, ως αναμνηστικό ενθύμιο της δράσης αυτής.