Συμμετοχή του σχολείου μας στο 4ο Δημοτικό Συμβούλιο Παίδων

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το 4ο Δημοτικό Συμβούλιο Παίδων του Δήμου Νάουσας, την Τετάρτη 10 Μαΐου στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου Νάουσας.

Το Συμβούλιο Παίδων είναι μία προσομοίωση του Δημοτικού Συμβουλίου και δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές μέσα από μία μεγάλη γκάμα θεμάτων να παρουσιάσουν δημόσια τις δικές τους απόψεις και προτάσεις πάνω σε κάποιο θέμα δίνοντάς τους έτσι την δυνατότητα να μυηθούν στις αξίες, τις πρακτικές και τις δυσκολίες της δημοκρατίας, ως τρόπου συλλογικής διαβούλευσης και διακυβέρνησης.

Στο video που ακολουθεί μπορείτε να παρακολουθήσετε την συμμετοχή του σχολείου μας σε συνεργασία με το Δ.Σ. Κοπανού. Το θέμα που παρουσίασαν τα παιδιά είναι “Η Ανάδειξη του Αρχαιολογικού Χώρου της Μίεζας”